اخبار > چهارمین كنگره تخصصي استانداردهاي تجهيرات پزشكي و مواد حوزه كنترل عفونت واستريليزاسيون


  چاپ        ارسال به دوست

چهارمین كنگره تخصصي استانداردهاي تجهيرات پزشكي و مواد حوزه كنترل عفونت واستريليزاسيون

 

با مشاركت و همكاري:

مركز تحقيقات بيماريهاي عفوني و گرمسيري

معاونتهاي بهداشت ، درمان و غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

مركز مديريت بيماريها

مركز سلامت محيط و كار

مركز مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات باليني

مركز نظارت و اعتبار بخشي امور درمان

دفتر ارزيابي فناوري تدوين استاندارد و تعرفه سلامت

سازمان غذا و دارو

دانشگاه علوم پزشکی تهران

اداره کل استاندارد استان تهران

سازمان تامين اجتماعي

سازمان حفاظت محيط زيست

شهرداري تهران

سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران

آزمايشگاه مرجـع سلامت

انجمن كنترل عفونت

مقدمه

چهارمین کنگره تخصصی استانداردهای تجهیزات پزشکی و مواد حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون با حمایت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و با همکاری مركز تحقيقات بيماريهاي عفوني و گرمسيري- معاونتهاي بهداشت ، درمان و غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي- مركز مديريت بيماريها- مركز سلامت محيط و كار- مركز مديريت بيمارستاني و تعالي خدمات باليني- مركز نظارت و اعتبار بخشي امور درمان- دفتر ارزيابي فناوري تدوين استاندارد و تعرفه سلامت - سازمان غذا و دارو- دانشگاه علوم پزشکی تهران- موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران- سازمان تامين اجتماعي- سازمان حفاظت محيط زيست- شهرداري تهران- سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران- آزمايشگاه مرجـع سلامت و انجمن كنترل عفونت ، در تاريخ27 و 28 دی ماه 1393 درمرکز همایش های بین المللی رازی برگزار می شود .

با یاری خداوند متعال در سال گذشته سومین کنگره تخصصی استانداردهای تجهیزات پزشکی و مواد حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون با حضور بیش از دو هزار نفر از متخصصین، محققین، اساتید، مدیران و کارشناسان حوزه کنترل عفونت، تجهیزات پزشکی و بهداشت مراکز بهداشتی و درمانی کشور با سخنرانی رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی و رئیس کنگره ، معاون محترم درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ،مدیر کل محترم تجهیزا ت پزشکی وزارت بهداشت ، مدیران کل محترم حوزه های مرتبط وزارت متبوع و نهادهای ذیربط و همچنین تقدیر از پیشگامان حوزه کنترل عفونت در طول دو روز پربار علمی و اجرایی برگزار گردید.

هدف این کنگره یکپارچه سازی و هماهنگی بین کلیه دستگاهها و نهادهای مرتبط و فعال در حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون به منظور ایجاد یک عزم ملی می باشد

کنگره تخصصی که به معنای عام استانداردها و فرآیندهای مرتبط تجهیزات پزشکی و مواد حوزه کنترل عفونت در استریلیزاسیون را بررسی کند ، در کشور نبود و کنگره های کنترل عفونت بیشتر بحث های مرتبط با محلول های ضـد عفونی کننده ، کشت های میـکروبی و موضوعات مرتبط در این حوزه را مورد بحث قرار می دادند و تجهیزات   و استانداردهای تجهیزاتی را که در این زمینه وجود داشته و بسیار گسترده است را در نظر نمی گرفتند.

در این کنگره کلیه تجهیزات و مواد حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون از جمله سیستم های استریل کننده و شوینده و ضدعفونی کننده در بخشهای استریلیزاسیون مرکزی اتاقهای عمل آزمایشگاه دندانپزشکی - بخشهای ویژه- آندوسکوپی- سیستم های مرتبط با بی خطر سازی پسماند های عفونی در بیمارستان ها ، محلول ها و مواد ضد عفونی کننده، سیستم های تصفیه و ضد عفونی هوا ، سیستم های تولید و انتقال گازهای طبی بویژه هوای مدیکال - البسه و تجهیزات یک بار مصرف - سیستم های موجود در لندری بخش تصفیه فاضلاب ، و ... مد نظر قرار می گیرد .

متاسفانه به علت اینکه این تجهیزات اکثرا در دید اول درآمد زا نیستند ، ازدیدگاه مدیران در اولویت های بعدی قرار می گیرند ،گاهی به راحتی بیمارستان دستگاه ام آر آی دومیلیارد تومانی ،خریداری میکند اما هنگام سرمایه گذاری در بخش استریلیزاسیون یک اتوکلاو 100 میلیون تومانی را به بهانه نداشتن بودجه از لیست خریدها خارج می کند.

درکشور انگلستان دراثرعفونتهای بیمارستانی 5000 نفر در سال میمیرند و این نزدیک به یک بیلیون پوند در سال به سیستم بهداشتی کشور هزینه تحمیل می کند،از هر12 نفر که به بیمارستان مراجعه می کنند یک نفر به عفونت بیمارستانی مبتلا میگردد.در امریکا تعداد مرگ بدلیل عفونت بیمارستانی 77000 در سال و تعداد بیماران آلوده شده 5 درصد از کل بیماران است یعنی ازهر20 نفر که به بیمارستان مراجعه می کنند 1 نفر به عفونت بیمارستانی مبتلا میگردد، با توجه به وقوع دو میلیون مورد عفونت بیمارستانی در سال در کشور امریکا بدیهی است که این میزان در کشورهای در حال توسعه قابل توجه می باشد.میانگین تعداد روزهای اضافی که بیماران بدلیل عفونتهای بیمارستانی در آمریکا بستری بوده اند چهار روز می باشدو در سال هزینه مازاد چهار و نیم میلیارد دلار است.

این مهم در کشور ما به علت عدم وجود آمارها و پیگیری دقیق بر روی بحث کنترل عفونت ها ، مغفول مانده است. از مباحث مطروحه در این کنگره بحث برآورد هزینه و اقتصاد سلامت در حوزه کنترل عفونت است تا مدیران حوزه سلامت کشور به این مهم که هزینه در این حوزه در واقع سرمایه گذاری است توجه نمایند.

میزان مصرف آنتی بیوتیک ها در کشوربسیار سنگین است و مشکل مقاومت میکروبی روزبروز بیشتر نمایان می شود که هزینه آن از سبد بهداشت ودرمان پرداخت شده و نیاز به بازنگری دارد.

ارگان های مختلف در حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون هر کدام فعالیتهای بسیار خوبی انجام می دهند :مرکز سلامت محیط وکار وزارت بهداشت ، اداره بیماریها و کنترل عفونتهای بیمارستانهای وزارت بهداشت و کمیته کشوری کنترل عفونت ،مرکز نظارت و اعتبار بخشی امور درمان و دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت از جمله ارگانهای بسیار مهم و تاثیرگذار در این حوزه هستند، اداره کل تجهیزات پزشکی ، بر مجوز تولید و ورود تجهیزات این حوزه نظارت داشته و قوانین مرتبطی دارد، سازمان غذا و دارو نظارت بر محلول ها ومواد ضدعفونی کننده را انجام می دهد ، سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران سازمان حفاظت محیط زیست ، شهرداری ها ، انجمن ها ، NGO هایی مانند انجمن کنترل عفونت ، سازمان جهانی استریل ، کمیته بین المللی کنترل عفونت ، مراکز تحقیقاتی مانند مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی ، سازمان پژوهشهای علمی صنعتی ایران و آزمایشگاه مرجع سلامت هر کدام فعالیت هایی را در این حوزه دارند.

در حال حاضر در دانشگاه جامع علمی کاربردی دوره کاردانی تجهیزات حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون برای ارتقاء نظارت فنی بر تجهیزات تدوین و تاسیس شده وتاسیس رشته کارشناسی ارشد کنترل عفونت در حال برنامه ریزی است.

گروه های آکادمیک که در دانشگاه ها ، در گروه های عفونی و در مجموعه دانشکده های بهداشت فعالیت دارند ، در حال فعالیت های تحقیقاتی ارزشمند دراین حوزه هستند اما اکثر فعالیتها به صورت جزیره ای است وارتباط و هماهنگی که لازم است ، بین این ارگان ها و نهاد ها باشد ، کافی نیست ، بسیاری از حرکت های موازی بوده و گاهی اوقات همدیگر را خنثی می کنند .

هدف از برگزاری این کنگره به عنوان حلقه اتصال میان تمام نهاد ها و ارگان هایی است که در این حوزه فعال هستند ، دوستانی که حتی در گروه صف کنترل عفونت درمراکز درمانی و بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی حضور داشته و نظرات ارزشمندی دارند ، همچنین شرکت هایی که در حوزه مشاوره ، تولید و واردات تجهیزات و مواد حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون فعالیت دارند ، حلقه های مختلفی هستند که باید در کنار هم قرار گیرند . می خواهیم در این کنگره نظرات را به هم نزدیک نماییم و با تشکیل کمیته های تخصصی از نمایندگان تمام نهادهای مذکور به راهکارهای اجرایی مناسب برای ارتقاء این حوزه برسیم. در حال حاضر نزدیک به سی درصد اتوکلاوهای بخشهای استریلیزاسیون مراکز بهـداشتی درمانی گراویتی می باشند که به هیچ عنوان قادر به استریلیزاسیون تمام موارد نیستند.

اعتقاد بر این است که دراین حوزه چه از نظر بودجه ، چه از نظر فرآیندها و چه از نظر اهرم های نظارتی ارزشیابی و اعتبار بخشی که درمراکز وجود دارد ، باید همه ارگان ها با هم هماهنگ باشند تا بتوانیم در جهت رفع مشکلات ، گامهای اساسی برداریم .

چند سال گذشته در محور اورژانس های مراکز اتفاق نظری در وزارت بهداشت ایجادشده و درجه ارزشیابی اورژانس به عنوان محور اصلی انتخاب گردید و بنابراین درجه ارزشیابی بیمارستان نمی توانست بالاتر از اورژانس قرار گیرد و این موضوع باعث گردید اورژانس ها تقویت بسیارخوبی داشته باشند.پیشنهاد کنگره به مرکز نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت در اولویت قراردادن و افزایش وزن امتیازی حوزه کنترل عفونت و استریلیزاسیون در امتیازات اعتباربخشی مراکز درمانی است که مورد استقبال قرار گرفته است.

درحوزه کنترل عفونت ، اکثر بخش های استریلیزاسیون در زیر زمین بیمارستانها و در محلی نامناسب بوده و پرسنلی که در آن جا فعال هستند اکثرا به صورت پرسنل تبعیدی و شاید غیر متخصصی هستند که در آن مراکز حضوردارند . باید از نظر آموزشی بر روی این محور کار نماییم ، چند محور آموزش ، فرآیند ها ، فضای فیزیکی ، تجهیزات و .. باید درکنار هم قرار گیرند تا بتوانیم این حوزه را ارتقا دهیم و قطعا نیاز به کار گروهی وجود دارد.

با عنایت به حضور فعال مرکز نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت در این کنگره ، امیدواریم بتوانیم وزن شاخص های مرتبط با این حوزه را بالا ببریم تا درنتیجه بیمارستانها با توجه به اهمیت درجه اعتبار بخشی ، تجهیزات و فرآیندهای این حوزه را تقویت نمایند و به طور کلی از هر نظر بتوانیم وضعیت مناسبی را درمراکز داشته باشیم .

این کنگره برای متخصصین مرتبط، آزمایشگاه ، دندانپزشکی، پزشكي، داروسازي، کارشناسان بهداشت و تجهیزات پزشکی ، کارشناسان بخشهای استریلیزاسیون و اتاق عمل و اعضای کمیته های کنترل عفونت وتیم های پرستاری و مامایی و کارشناسان مدیریت بیمارستانی دارای امتیاز بازآموزی است .

(( تاریخ ثبت نام در کنگره تا 15 دی ماه تمدید گردید))

تاریخ و مکان برگزاری همایش

مکان برگزاری همایش: تهران - مرکز همایشهای بین المللی رازی-  اتوبان همت- جنب برج میلاد
تاریخ برگزاری همایش:  1393/10/27
تاریخ پایان برگزاری همایش: 1393/10/28


١٣:٢٨ - 1393/10/14    /    شماره : ٢٣٤٣    /    تعداد نمایش : ١٤٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
كلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای  دانشگاه علوم پزشکی دزفول محفوظ می باشد

Copyright © 2017 Dums.ac.ir All Rights Reserved